Levegőtisztaság-védelmi engedély

  • Levegőtisztaság-védelmi engedélykérelem, létesítési, üzemelési

A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2.§. 23. pontja alapján a légszennyező forrás: levegőterhelést okozó helyhez kötött vagy mozgó forrás.

292/2015. (X. 8.) Korm. rendelete a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet módosításáról

 

A Rendelet 22. § (1) bekezdése alapján a felügyelőség a hatáskörébe tartozó légszennyező forrás létesítése, teljesítménybővítése, élettartalmát meghosszabbító felújítása, alkalmazott technológiájának váltása, használatba vétele esetén a levegővédelmi követelményeket levegőtisztaság-védelmi engedélyben írja elő. A környezetvédelmi felügyelőség a levegőtisztaság-védelmi működési engedélyt 5 évre adja meg.

A Rendelet 2.§. 8. pontja alapján diffúz forrás: olyan levegőterhelést okozó tevékenység vagy kibocsátó felület, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői méréssel vagy műszaki számítással egyértelműen nem határozhatók meg. A felügyelőség a nem környezetvédelmi engedély vagy egységes környezethasználati engedély köteles (tevékenységek) diffúz légszennyező források közül azok üzemeltetőjét, amellyel szemben hatósági intézkedés szükséges, a forrás bejelentésére kötelezi. Ezen bejelentésre kötelezett diffúz légszennyező forrás működtetéséhez engedély szükséges.

A Rendelet 2.§. 23. pontja alapján légszennyező pontforrás: az a levegőterhelést okozó forrás, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői méréssel vagy műszaki számítással egyértelműen meghatározhatók.

Valamennyi elszívó kürtőre, továbbá a 140 kW névleges bemenő hőteljesítményt elérő illetve azt meghaladó tüzelőberendezés füstgázkéményére köteles az üzemeltető a környezetvédelmi hatóságtól pontforrás működési engedélyt kérni a 306/2010.(XII.27.) Korm. rendelet alapján.

A környezetvédelmi hatósághoz benyújtott a helyhez kötött légszennyező pontforrás és diffúz forrás engedély iránti kérelmek tartalmi követelményeit az 5. melléklet tartalmazza, melyek az alábbiak:

  1. a létesítmény, illetve technológia telepítési helyének jellemzői,
    2. helyszínrajz a légszennyező források bejelölésével,
    3. a tervezett tevékenység leírása, az épület, építmény, berendezés (a továbbiakban együttesen: létesítmény) légszennyező forrásainál alkalmazott technológia ismertetése,
    4. a létesítményben, illetve a technológiában felhasznált nyersanyagok, segédanyagok és egyéb adalékanyagok, valamint az energiahordozók minőségi jellemzői és mennyiségi adatai,
    5. a létesítményben, illetve a technológiában termelt energia, késztermékek minőségi jellemzői és mennyiségi adatai,
    6. a létesítmény, illetve technológia légszennyező forrásai,
    7. a létesítmény, illetve technológia várható kibocsátásai a környezeti elemekbe, a kibocsátások mennyiségi és minőségi jellemzői, a környezetre gyakorolt lényeges hatások,
    8. a kibocsátások megelőzését, vagy ahol ez nem lehetséges, mérséklését szolgáló technológiai eljárások és egyéb műszaki megoldások,
    9. ahol szükséges, a létesítményben, illetve a technológiában a hulladékok keletkezését megelőző, vagy csökkentő tervezett intézkedések,
    10. további intézkedések, amelyek az energiahatékonyságot, a biztonságot, a szennyezések megelőzését szolgálják,
    11. a kibocsátások folyamatos ellenőrzését biztosító intézkedések,
    12. annak bemutatása, hogy az alkalmazott technológia, termelési eljárás megfelel az elérhető legjobb technikának,
    13. a hatásterület lehatárolása, előzetes vizsgálati eljárás, környezeti hatásvizsgálati eljárás, EKHE-eljárás, környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás, hulladékégetés esetén az érvényes szabvány szerinti vagy azzal egyenértékű számítással, egyéb esetben egyszerűsített számítással,
    14. az 1-12. pontokban részletezettek közérthető összefoglalása.
  2. a dokumentációt elkészítő szakértő engedélyének a száma.

 

  • Védelmi övezet megállapítása

A Rendelet 5.§. 3. pontja alapján a jogszabály hatálybalépését követően engedélyezett, bűz kibocsátással járó környezeti hatásvizsgálat köteles vagy egységes környezethasználati engedély köteles tevékenységek, illetve létesítmények esetében a bűzterhelőnek védelmi övezetet kell kialakítania.

A környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség a védelmi övezet nagyságát – a környezetvédelmi engedélyben, egységes környezethasználati engedélyben a legnagyobb teljesítmény-kihasználás és kedvezőtlen terjedési viszonyok (különösen az uralkodó szélirány, időjárási viszonyok) mellett, a domborzat, a védőelemek és a védendő területek, építmények figyelembevételével – a légszennyező forrás határától számított, legalább 300, legfeljebb 1000 méter távolságban lehatárolt területben határozza meg.

 

  • Levegőtisztaság-védelmi engedélykérelem létesítési fázisban

A levegőtisztaság-védelmi engedélyes kérelmek tartalmi követelményeit a 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet 5. melléklete tartalmazza. A fő különbség a létesítési és az üzemelési engedély kérelem között, hogy a létesítési dokumentációban a kibocsátást a tervezett műszaki és termelési paraméterek alapján számítással tudjuk csak meghatározni. A benyújtott levegőtisztaság-védelmi létesítés engedélykérelem elbírálása után a Környezetvédelmi Felügyelőség levegővédelmi létesítési engedélyt ad ki. A levegővédelmi létesítési engedély maximum 1 éves időtartamra szokták kiadni. A létesítési engedély határozatában előírják a maximum 6 hónap próbaüzemet, a próbaüzem alatt elvégzendő akkreditált mérések vizsgálandó komponensköreit, valamint, hogy a mérési eredmények alapján nyújtsanak be egy levegőtisztaság-védelmi üzemelési engedély kérelmet. A próbaüzem alatt kell elvégeztetni arra akkreditált laboratóriummal a méréseket. A próbaüzem megkezdésének időpontját írásban be kell jelenteni, a próbaüzem megkezdése előtt 20 nappal, megadva a próbaüzem tervezet zárónapját is. Az akkreditált mérést a mérést megelőzően 15 nappal be kell jelenteni a Környezetvédelmi Felügyelőségnek.

A levegőtisztaság-védelmi létesítési engedély kérelem mellékleteként be kell nyújtani a KAR adatlapokat, ha a beruházó nem jelentkezett be még a környezetvédelmi alap nyilvántartási rendszerbe.

 

  • Levegőtisztaság-védelmi működési engedélykérelem

A levegőtisztaság-védelmi engedélyes kérelmek tartalmi követelményeit a 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet 5. melléklete tartalmazza. A létesítési engedély kérelemtől eltérően az üzemelés engedély kérelemben a kibocsátást és a műszaki paramétereket az akkreditált mérési jegyzőkönyv alapján kell megadni.

A levegőtisztaság-védelmi üzemelési engedély kérelem mellékleteként, be kell nyújtani a (LAL-A) levegőtisztaság-védelmi adatszolgáltatást.

 

  • Levegőtisztaság-védelmi változás bejelentés (LAL-V)

A változás jelentés szükségessége akkor áll fent, ha az alap bejelentés adataihoz képest, változás következet be, teljesítés határideje a változás időpontjától számított 60 napon belül.

 

Elérhetőségeim

Social Media

Kapcsolat

Webhelyünk csak a működéséhez szükséges technikai adatokat kezeli. A látogatáselemzést anonim adatokkal végezzük, marketing céllal nem gyűjtünk adatokat. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás

GTM-WN8VB3